Güncel Ortopedi
Yayınlanma Tarihi : Kasım 2018
Konu : Proloterapi

Proloterapi nedir?

-
Proloterapi ve Seans Ücreti Hakkında Bilgi Edinin

Hareket sisteminin temel öğesi eklemlerdir. Eklemler, iki kemik yapının birbirine temas eden kıkırdak yüzeyleri ile oluşur. Eklemi bir arada tutan yapılar ise ligament adı verilen bağlardır.

Eklemlerdeki dejeneratif bozukluklar bağların sertleşmesi ve kısalması ile başlar. Bağlardaki sertleşme ve kısalma ağrıya sebep olur, eklem aralığı daralır. Devam ederse kıkırdakta incelme ve harabiyete kadar ilerler.

Bu hastalarda ağrı, hareket zorluğuna, hareket zorluğu, bağlarda sertleşmeye, o da tekrar ağrıya sebep olacak şekilde bir kısır döngüye girer. Kısır döngü çoğunlukla ağrı kesici ve antienflamatuar grubu (NSAID) ilaçlar ile kontrol altına alınmaya çalışılmaktadır. Bu ilaçlar, ağrı duymamıza sebep olan maddelerin yapımını engeller. Ama ağrının sebebi olan bağ ve kıkırdaklarda bir iyileşmeye sebep olmaz.

NEDENE YÖNELİK TEDAVİ :

Proloterapi, asıl patolojik etken olan bağlardaki bozukluğu tedavi eden bir yöntemdir. Bu yöntemde bağların kemiğe yapışma noktalarına dekstroz solüsyonu enjekte edilir ve bu sayede bağ dokusunun kendini iyileştirmesine yarayan süreci uyarmış olur.

Vücudun kendini tamir etmesi süreci, ortalama 8-10 ay süren uzunca bir yoldur ama çok güvenlidir. Bu sürecin 3 fazı bulunmaktadır. İlki enflamatuar faz olup birkaç gün sürer. İkincisi proliferatif faz olup birkaç hafta sürer. Sonuncusu ise remodeling denilen asıl iyileşme fazı olup birkaç ay sürer.

Ağrı kesici ve antienflamatuar ilaçlar, bu doğal iyileşme sürecini belirgi şekilde bozduklarından proloterapi tedavisinde kesinlikle yerleri yoktur ve asla kullanılmamalıdırlar.

Enjeksiyon ile enflamasyon ve iyileşme hemen başlar.

Birkaç gün sonraki proliferatif dönemde bağlar yumuşamaya başlar. Bu aşamada FİZİK TEDAVİ EGZERSİZLERİ çok önemlidir.

Çünkü yumuşayan bağların uygun hale gelmesi ancak germe egzersizleri ile sağlanabilir.

Bağlar uzayıp ekleme baskı yapmaz hale gelince hastanın ağrıları geçer. Kıkırdak tekrar beslenmeye başlar. Bu dönemde tedavinin, lokal tıbbi çamur (PELOİD) ve bağ dokusunu güçlendirici gıdalarla takviye edilmesi süreci kısaltması ve başarıyı belirgin derecede artırması yönünden çok önemlidir.

Ağrılar tam iyileşene kadar uyarıcı enjeksiyonların 3-6 hafta aralıklarla tekrar edilmesi gerekir. Hastaya göre değişmekle beraber tam iyileşme sağlanması için ortalama 4-6 seans enjeksiyon gerekmektedir.

İyileşmenin olduğu ve artık enjeksiyonlara gerek kalmayan dönemde ise güçlendirme egzersizleri yapılmaya başlanmalıdır.

AMELİYAT OLMADAN ÖNCEKİ SON YÖNTEM :

Bu yöntemle hareket sistemi kaynaklı ağrılar, doğru seçilmiş hastalarda, cerrahi girişime gerek kalmadan büyük oranda tedavi edilebilmektedir. İskelet sisteminde mekanik eksen bozukluğu veya altta yatan farklı bir hastalık yok ise tedavinin başarı şansı çok yüksektir. Yan etki veya işlemin komplikasyon riski ise başka yöntemlere kıyasla son derece düşüktür.

Bu makale 6047 kez okunmuştur.İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar...
Proloterapi öncesi ve sonrası bilinmesi gerekenler! Proloterapi tedavisi hangi hastalıklarda uygulanır? Proloterapi kimlere uygulanmaz?
© 2018 guncelortopedi.com >> Site içeriğinin tüm hakları saklıdır. Resimler ve içerik izinsiz kullanılamaz.
Bu Site Sağlık Profesyonelleri İçin Hazırlanmıştır.