Güncel Ortopedi
Yayınlanma Tarihi : Aralık 2018
Konu : Proloterapi

Proloterapi kimlere uygulanmaz?

Proloterapi kimlere uygulanmaz?

Proloterapi aşağıdaki durumlarda uygulanmaz:

  1. İç organlardan kaynaklanan ağrılı durumlarda uygulamaz. Çünkü proloterapi sadece hareket sistemi kaynaklı ağrılarda etkilidir. Mesela, mesane, rahim, prostat veya barsak sorunları sebebiyle bel ağrısı çeken kişilere uygulanmasının bir faydası olmayacaktır.
  2. Kanser tedavisi görenlerde uygulanmaz. Çünkü bu tür tedaviler, hem yara iyileşmesini, hem de hücre yenilenmesini engelleyici etkiye sahiptir. Bu tedavinin etkisi süresince proloterapi uygulanmaz.
  3. Otoimmün hastalığı olanlarda uygulanmaz. Çünkü otoimmün hastalıklar yani RomatoidArtrit (RA), Sistemi Lupus (SLE), Multiple Skleroz (MS), Sedef hastalığı gibi hastalıklarda aşırı ve kontrolsüz bir enflamasyon durumu bulunur. Bu nedenle bu tip hastalar için proloterapi tedavisi uygun değildir.
  4. Akut romatizmal alevlenme dönemlerinde uygulanmaz. Çünkü bu dönemlerde mutlaka antienflamatuar ilaçlar bazen de kortizon kullanılması gerekir. Bu durumda proloterapinin uyarıcı etki edeceği enflamasyon ve dolayısı ile iyileşme olamayacağı için bu durumdaki hastalara yapılmaz.
  5. Bağışıklık sistemi bozuk veya baskılanmış hastalarda yapılmaz. Çünkü bağışıklık sisteminin yetersiz çalıştığı durumlarda doku iyileşmesi de olumsuz etkilenir ve bu uyarıcı tedaviye cevap alınması çok zorlaşır.
  6. Beslenme yetersizliği sebebiyle doku iyileşmesi yetersiz olanlarda uygulanmaz. Çünkü, özellikle protein, vitamin ve mineral eksikliği durumlarında tüm dokuların iyileşme cevapları olumsuz etkilenir ve yetersiz kalır.
  7. Herhangi bir sebeple sistemik kortizon kullanan hastalarda uygulanmaz. Çünkü kortizonun enflamasyon üzerinde çok güçlü baskılayıcı tesiri vardır.  Tedavi performansını olumsuz etkileyecektir.
  8. Egzersiz yapma konusunda isteksiz ve uyumsuz kişilere uygulanmaz. Çünkü proloterapi sonrası yumuşayan bağların optimal pozisyon ve uzunlukta iyileşmesi için önce germe daha sonra ise güçlendirme egzersizleri şarttır.

Burada proloterapi tedavisinin kullanılması uygun olmayan durumlar ana hatları ile sıralanmıştır. Ancak hasta özelinde uygunluk değerlendirmesi mutlaka yapılmalıdır.


Sağlıkla kalın.

Bu makale 3454 kez okunmuştur.İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar...
Proloterapi tedavisi hangi hastalıklarda uygulanır? Proloterapi nedir? Proloterapi öncesi ve sonrası bilinmesi gerekenler!
© 2018 guncelortopedi.com >> Site içeriğinin tüm hakları saklıdır. Resimler ve içerik izinsiz kullanılamaz.
Bu Site Sağlık Profesyonelleri İçin Hazırlanmıştır.