Güncel Ortopedi
Yayınlanma Tarihi : Ağustos 2016
Konu : Diz Osteoartriti

Osteoartrit nedir?

Osteoartrit nedir? Artroz ve dejeneratifartrit nedir? Primerosteoartrit ve Sekonderosteoartrit ne demektir? Artroz ve dejeneratifartrit tabirleri de aynı patolojiyi tarif etmek için kullanılmaktadır. Gonartroz; Diz Osteoartirti, Koksartroz ise Kalça Osteoartriti demektir.

Osteoartrit, eklemlerdeki kıkırdak dokusunun giderek artan oranda incelmesi ve bozulması ile karakterize bir hastalıktır. Etkilenen eklemde kıkırdak ile birlikte komşu kemik dokusu ile komşu bağlar da etkilenmektedir.

Artroz ve dejeneratifartrit tabirleri de aynı patolojiyi tarif etmek için kullanılmaktadır. Artroz kelimesi ilgili eklem ile birlikte anılmaktadır.

Gonartroz; Diz Osteoartirti, Koksartroz ise Kalça Osteoartriti demektir. Osteoartrit tüm eklemlerde görülebilir. Ama diz ekleminde en sık görülmektedir. İkinci sıklıkla ise kalçada görülür.

Osteoartrit Nedir

Primerosteoartrit, başka bir hastalık olmadan meydana gelen eklem bozulmasıdır. Çoğunlukla tek eklemde ama simetrik olarak görülmektedir. Yani her iki dizde veya her iki kalçada birden görülür. Asıl sebebi bilinmemektedir. Ancak yaşlılarda ve kilolularda hem daha fazla görülmekte, hem de daha hızlı seyretmektedir.

Sekonderosteoartrit ise ya bir başka hastalığa bağlı veya eklemde daha önce oluşan bir probleme bağlı olarak meydana gelir. Bunlar tek taraflı olur. Yaş ve kilodan bağımsız bir seyir izler. Görüldüğü eklemler de çok çeşitli olabilir. Ancak bunlardaki patoloji farklıdır. Hem hastalığın seyri, hem de tedavi yöntemleri ve zamanlamaları oldukça değişkendir.

Mesela; eklem içi oluşan bir kırık sebebiyle kıkırdak bozulması olabilir. Veya ekleme yakın kırıklardan sonra kemikte oluşan kanlanma ve doku beslenmesi bozulmasına bağlı kıkırdakta ezilme olabilir. RomatoidArtrit, SitemikLupus, Sedef Hastalığı, AnkilozanSpondilit, Orak Hücreli Anemi gibi bazı sistemik hastalıklarda da osteoartrit benzeri eklem hasarlanmaları olmaktadır.

Tek başına osteoartrit veya artroz tabiri ile primer olan yani başka bir hastalığa bağlı olmayan kastedilmektedir. Konservatif (yani ameliyat dışı) yöntemlerin çoğu bu grup için uygulanmaktadır. Çünkü sekonderosteoartritlerde konservatif tedavi ve korunma yöntemlerinin etkisi ve uygulama alanları oldukça sınırlıdır.

Bu makale 3152 kez okunmuştur.İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar...
Gonartroz tedavi seçenekleri nelerdir? Gonartroz tedavisinde yük azaltıcı diz ortezleri Diz osteoartriti yani gonartroz nedir? Gonartroz için yeni tedavi seçenekleri nelerdir?
© 2018 guncelortopedi.com >> Site içeriğinin tüm hakları saklıdır. Resimler ve içerik izinsiz kullanılamaz.
Bu Site Sağlık Profesyonelleri İçin Hazırlanmıştır.