Güncel Ortopedi
Yayınlanma Tarihi : Kasım 2018
Konu : Diz Osteoartriti

Gonartroz için yeni tedavi seçenekleri nelerdir?

-

Gonartroz sebebi ile tüm dünyada giderek daha çok insan diz protezi ameliyatı olmaktadır. Diz protezinin genel olarak sonuçları iyidir. Ama hasta açısından zor bir ameliyattır ve komplikasyonları bazen çok ciddi olabilir.

Diz protezi iyi uygulanmış ve komplikasyon gelişmemiş bile olsa bu implantların bir dayanma süresi yani ömrü vardır. Yapıldıktan yaklaşık 15-20 yıl sonra aşınma sebebiyle bu protezlerin revizyon protezleri ile değiştirilmesi gerekmektedir. Revizyon protezleri hem hasta açısından daha zordur, hem de komplikasyon oranları primer olana kıyasla daha fazladır. Üstelik revizyon protezlerinin ortalama ömrü biraz daha kısadır. Onların tekrar revizyonları da gerekebilir. Bu durumdaki hastalar ise oldukça kritik vakalar haline gelmektedir.

Bu nedenle mümkün olduğu kadar primer diz protezi uygulaması geciktirilmeye çalışılır. Bunun en temel sebebi, diz protezi uygulamasının geri dönüşü olmayan bir cerrahi girişim olmasıdır. Hastanın beklenen yaşam süresine göre aşınma sebebi ile en fazla 1 revizyon ile bu sürecin planlanması genel olarak en selametli olarak kabul edilmektedir. Bu da ortalama 55 yaştan sonrasına tekabül etmektedir.

Özellikle obezitenin giderek artması sebebiyle tüm dünyada gonartroz görülme yaşı düşmekte ve Total Diz Protezi uygulanması gereken son evreye gelmesi daha hızlı olmaktadır.

Bu yönden bakıldığında, obezitenin engellenmesi ve varsa tedavi edilmesi gonartrozun erken dönem tedavisinin en önemli parçasını oluşturmaktadır. Ancak bu konuda en önemli faktör hastanın kendi iradesi olduğu için pek kolay değildir. Son zamanlarda, primer diz protezi uygulama yaşının ileriye taşınabilmesi için özellikle 2. ve 3. Evredeki gonartroz hastalarında uygulanan tedavi seçeneklerine yeni eklemeler yapılmaktadır:

1. PRP – Kök Hücre Uygulanması

Hastanın kendi kanının bazı işlemlerden geçirildikten sonra içerisindeki tromsositlerin yoğunlaştırılarak hasarlı dokuya enjekte etme işleminin genel adı PRP (PlateletRichPlasma : Trombositten Zengin Plazma) ’dır.

Kök hücre (Stem Cell) uygulanması ise; kemik iliğinin alınarak yine bazı işlemler ile içeriğindeki kök hücrelerin yoğunlaştırılması ile elde edilir. Yine hasarlı dokuya enjekte edilir. Bazen kök hücre, yağ dokusundan da elde edilebilir.

Her ikisi de hasarlı dokularda iyileşmeyi hızlandırmaktadır. Bunların eklem içine enjekte edilmesi veya bazen dejenere olan bağ dokusuna direkt uygulanması da mümkündür.

Tüm tipleri dünyada ve ülkemizde giderek yoğun şekilde uygulanmakta ve sonuçlarını daha da geliştirmek için çok sayıda aktif bilimsel çalışma yapılmaktadır.

2. Rejeneratif Tıp Uygulaması – Proloterapi

Hastanın kendi hücresel iyileşme potansiyelini uyaran bir tamamlayıcı tedavi modülüdür. Dejeneratif hastalıkların bağ dokularında sertleşme ve kısalma ile başladığı felsefesine dayanır. Hasta bağ dokusu içine dekstroz serum enjekte edilir. Komplikasyon riskinin çok düşük olması yanında hasta memnuniyetinin çok yüksek olduğu bir uygulamadır. Bu nedenle tüm dünya ile birlikte ülkemizde de giderek popüler olmaktadır.

3. Proksimal Fibula Osteotomisi

Operasyon fibula kemiğinin başından yaklaşık 7-8 cm aşağıda 1 cm’lik bir segmentin kesilip çıkarılmasından ibarettir. Erken dönemde oldukça küçük sayılabilecek bir cerrahi girişim ile hastaların önemli bir kısmında belirgin ağrı azalması ve diz hareketlerinde artış gözlenen oldukça yeni bir tedavi seçeneğidir.

Bu seçenekler uygun görüldüğü durumlarda kombine de edilebilir. Burada temel amaç, hastanın eklem yapısını mümkün olduğunca uzun süre korumak ve ağrısız olarak yaşam standardını sürdürmesini sağlamaktır.

Bu makale 2661 kez okunmuştur.İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar...
Gonartroz tedavi seçenekleri nelerdir? Gonartroz ile kilo ilişkisi nasıldır? Gonartrozun evreleri nelerdir? Diz osteoartriti yani gonartroz nedir?
© 2018 guncelortopedi.com >> Site içeriğinin tüm hakları saklıdır. Resimler ve içerik izinsiz kullanılamaz.
Bu Site Sağlık Profesyonelleri İçin Hazırlanmıştır.