Güncel Ortopedi
Yayınlanma Tarihi : Ağustos 2016
Konu : Diz Osteoartriti

Diz osteoartriti yani gonartroz nedir?

Diz Osteoartriti yani Gonartroz, çoğunlukla medialkompartmanda başlar. Kıkırdak incelmesi ile varus deformitesine dönüşür. Artrit, gonartroz, kireçlenme, varus, diz kompartmanları, kıkırdak incelmesi, hastalık evreleri hakkında bilgiler.

Diz Osteoartriti yani Gonartroz, çoğunlukla medialkompartmanda başlar. Kıkırdağın incelmesi ile varusdeformitesine dönüşür. Varus geliştikçe vücut ağırlık ekseni daha da içeri kayarak medial yükü daha fazla artırır. Bu kısır döngü, eklemin zaman içinde tamamen bozulması ile sonuçlanır.

Alt ekstremitenin mekanik aksı ve bozulmuş halleri aşağıdaki şemada gösterilmiştir. Bu aks basitçe şu şekilde anlaşılır:

Sırtüstü düz olarak zemine yatan bir kişinin, ayak parmakları tam karşıya bakacak şekilde iken her iki bacağını birleştirdiğinde, hem dizler hem de ayak bilekleri birbirine tam temas eder.

Eğer dizler arasında boşluk oluşuyor ise buna: VARUS

Ayak bilekleri arasında boşluk oluşuyorsa buna VALGUS denir.

Gonartroz Nedir

Her ikisi de açı bozukluğudur. Her iki durumda da diz eklemi üzerinde yükler anormal dağılır ve kıkırdakların erken aşınmasına sebebiyet verir. Ama VARUS deformitesi diz için çok daha hızlı bozulma riski taşır.

Dizde mekanik açıdan kabaca 2 kompartman vardır. Aşağıda gösterildiği gibi birisi medial (yani iç) diğeri ise lateral (yani dış) kompartmanlardır.

En çok görülen durum şudur;medial taraftaki kıkırdağın incelmesi nedeni ile diz aksı varus yönüne bozulur. Bu incelme devam ettikçe varus açısı artar. Arttıkça medialkompartmandaki yük daha da artarak kıkırdağın üzerine daha fazla yük binmesine neden olur.

Aşırı kilolu hastalarda hastalığın hızlı seyretmesinin temel sebebi budur.

Kıkırdaktaki incelme ve bozulmanın 4 evresi vardır. Basitçe her bir evre şu özellikleri taşır:

  1. İlk evrede kıkırdakta sadece yumuşama vardır.
  2. Kıkırdakta %50’ye kadar incelme vardır.
  3. Kıkırdakta %50’den fazla incelme vardır.
  4. Kıkırdakta tam kat kayıp vardır.
Bu makale 5575 kez okunmuştur.İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar...
Gonartrozun evreleri nelerdir? Osteoartrit nedir? Gonartroz ile kilo ilişkisi nasıldır? Bacaktaki açı bozukluğu nasıl anlaşılır?
© 2018 guncelortopedi.com >> Site içeriğinin tüm hakları saklıdır. Resimler ve içerik izinsiz kullanılamaz.
Bu Site Sağlık Profesyonelleri İçin Hazırlanmıştır.