Güncel Ortopedi
Yayınlanma Tarihi : Ağustos 2016
Konu : Diz Osteoartriti

Gonartrozun evreleri nelerdir?

Gonartrozun evreleri nelerdir? Gonartrozda kıkırdaktaki incelme ve bozulma, Diz osteoartrit, artrit, kireçlenme, varus, kıkırdak incelmesi, eklem aralığı bilgileri paylaşılmaktadır.

Gonartrozda kıkırdaktaki incelme ve bozulmanın 4 evresi vardır. Basitçe her bir evre şu özellikleri taşır: İlk evrede kıkırdakta sadece yumuşama vardır. 2. Kıkırdakta %50’ye kadar incelme vardır. 3. Kıkırdakta %50’den fazla incelme vardır. 4. Kıkırdakta tam kat kayıp vardır.

Gonartrozda kıkırdaktaki incelme ve bozulmanın 4 evresi vardır. Basitçe her bir evre şu özellikleri taşır:

  1. İlk evrede kıkırdakta sadece yumuşama vardır.
  2. Kıkırdakta %50’ye kadar incelme vardır.
  3. Kıkırdakta %50’den fazla incelme vardır.
  4. Kıkırdakta tam kat kayıp vardır.

Ağrı tüm evrelerde vardır. Giderek artar.

1. Evrede; Hastanın dizlerinde ara sıra ağrısı olur. Uzun yol yürüyüşleri veya sportif faaliyetlerden sonra şiddetlenir. Hasta sadece kilo vermek ile ciddi şekilde rahatlar. Ağrılarının hem şiddeti hem de alevlenme sıklığı azalır. Ağrı kesici ve antienflamatuar ilaçlar, ağrının azaltılmasında en yaygın başvurulan yardımcılardır. Dize bölgesel olarak sürülen jel ve kremlerin etkileri sınırlıdır. Ayakta iken çekilen düz grafiler normaldir. Dizlerin medial eklem aralığı ile lataral eklem aralığı birbirine eşittir.

2. Evrede; ağrıların şiddetive sıklığı artmaya başlar. Uzun süre oturduktan sonra ayağa kalkarken ve sabah yataktan kalkarken ilk anda hissedilen diz ağrısı olur. Birkaç adım attıktan sonra bu ağrının geçmesi tipiktir. Ama uzun yürüyüş ve sportif hareketler, bu dönemde de ağrının alevlenmesine sebep olur. Hasta merdiven çıkarken ve yokuş çıkarken ağrı hisseder. Bunun yanı sıra dizde zaman zaman oluşan enflamatuar reaksiyon sebebiyle ödem ve şişlik oluşabilir. Bacakta içeri doğru eğilme vardır ama çok belirgin değildir. Hareket kısıtlanması genelde yoktur. Ayakta iken çekilen düz grafilerde dizlerin iç eklem aralığı,dış eklem aralığına göre daha daralmış görünür. Ancak aradaki fark yarıdan azdır. Yani örnek olarak, iç kısım 4 mm ise, dış kısım 6 mm’dir. Mekanik aksta az miktarda varusölçülebilir.

3. Evrede; 2. Evredeki semptomlar artmaya başlar. Ağrı, yürüyüş ve aktivite ile hemen artış gösterir. Merdiven ve yokuş inişlerinde daha fazla hissedilir.Artık gece yatarken de ağrıolmaya başlar. Bacaklar düz uzatıldığında parantez () gibi olan görünüm belirginlik kazanır. Diz arkasında şişlik ve ağrı olabilir. Hakeketler tama yakın olmakla beraber diz çöküp üzerine oturmak çok zorlaşmaya başlar. Alaturka tuvalet artık kullanılamaz. Düz grafilerde; eklem aralığındaki daralma %50 den fazla ölçülür. Örneğin; dış kısımda eklem aralığı 5 mm iken, iç kısımda 2 mm olur. Eklem çevresi kemikte küçük çıkıntılar oluşmaya başlar. Mekanik aks ölçümlerinde varus bulunur.

4. Evre; kıkırdağın tam kat kaybedildiği dönemdir. Uyutmayan veya uykudan uyaran gece ağrıları sıklaşır. Hareket ve yürüme hemen ağrıya sebep olur. Biraz dinlenmeden devam edilemez hale gelir. Uzun süre ayakta durmak imkansız olmaya başlar. Hastada dizini bükme veya açma hareketlerinde kısıtlanma meydan gelmeye başlar. Grafilerde; medial eklem aralığı 1 mm’nin altına düşmüş görünür. Ayrıca ekleme komşu kemik dokusunda da kemik çıkıntıları ile yer yer kemik içerisinde küçük boşluklar görünür. Bu evrede oluşan kıkırdak kaybının geri dönüşü yoktur.

Bu makale 3467 kez okunmuştur.İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar...
Bacaktaki açı bozukluğu nasıl anlaşılır? Gonartroz için yeni tedavi seçenekleri nelerdir? Diz osteoartriti yani gonartroz nedir? Gonartroz tedavi seçenekleri nelerdir?
© 2018 guncelortopedi.com >> Site içeriğinin tüm hakları saklıdır. Resimler ve içerik izinsiz kullanılamaz.
Bu Site Sağlık Profesyonelleri İçin Hazırlanmıştır.